Szpile tego typu służyły głównie do spinania płaszczy na ramieniu. Szpile zabezpieczane były przed wysuwaniem się z materiału sznurkiem przywiązanym do pierścienia.
Przez Skandynawów zostały adaptowane od ludności Wysp Brytyjskich na początku X wieku, skąd przywiezione zostały do krajów ojczystych. O zaadaptowaniu tego rodzaju ozdób świadczy ewidentnie skandynawskie zdobnictwo na późniejszych egzemplarzach.
Ogromna ilość materiału archeologicznego z Dublina pokazuje jak bardzo różnorodne były omawiane szpile. Tak ze względu na materiał z jakiego były wykonane jak i rozmiary wahające się od kilku do ponad 20 centymetrów. Ich klasyfikacji dokonujemy jednak głównie na podstawie dwuch czynników – pierścienia i zwieńczenia szpili (mocowanie pierścienia)
Podział szpil ze względu na zwięńczenie:
- Pętla
- Słupek
- Wielościan
- Płytka
- T-kształtne
Podział szpil ze względu na pierścień:
- Spiralny
- Prosty
- Nerkowaty
- Strzemię
- Ogniwo
- Pętla
- Gałkowata
Powyższe typy występują oczywiście w różnych kombinacjach. Szpile bywały kute z żelaza jak również odlewane z brązu. Te ostatnie nierzadko posiadają wykwintne zdobienia.
Poniżej 2 przykłady szpil z Fishamble Street w Dublinie. Pierwsza prosta żelazna druga z brązu. Obie datowane są na późny wiek X i doskonale pokazują zróżnicowanie szpil.
W Skandynawii najczęściej spotykamy szpile o pierścieniu w formie ogniwa i szpili zakończonej "pętlą". Taka jest właśnie szpila z Beiness w norweskiej prowincji Sogn og Fjordane, której rekonstrukcję wykonałem z kutego mosiądzu na własne potrzeby.
Pokaż Beinnes na większej mapie
Poniżej kilka przykłady:
Spillings na Gotlandii (X wiek):
Eyafjord na Islandii (X wiek):
Jedną szpilę znaleziono nawet w północnej Ameryce w L’Anse aux Meadows, datowana jest jak całe stanowisko na okolice roku 1000:
Jako lokalna ciekawostka szpila z Pokrzywnicy na Mazowszu:
Niestety nie posiadam dostatecznie dużej wiedzy aby stwierdzić w jakim stopniu były one rozpowszechnione na słowiańszczyźnie.
Reasumując, nośmy szpile bo nie samymi broszami człowiek żyje.
Źrodła:- Thomas Fanning,Viking age ringed pins from Dublin.
- Thomas Fanning,Viking age ringed pins from Denmark.
- Muzeum w Bergen
- Muzeum w Oslo
- Szwedzkie Muzeum Historyczne w Sztokholmie
- Źródła internetowe
Podobny zabytek został odnaleziony na Ostrowie Tumskim, w warstwie wydatowanej na XIV-XVw. Choć prawdopodobnie do tej warstwy dostała się szpila wtórnie (lub też wyjątkowo długo była używana). Świadczyć może o tym ogólne datowanie tego typu szpil w Polsce na X-XIIIw. Xw - Orszymowice, XI-XII to Iwno, Młodzikowo a w XIIIw. pojawiły się w Gdańsku oraza Błoniu.
OdpowiedzUsuńZdjęcie: http://yfrog.com/j8dsc00180lj
I jeszcze wieczorem przeglądając książkę znalazłem taką szpilę z Kruszwicy z XIIIw.
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki.
OdpowiedzUsuńDowiedziałem się ze stanowisko w Pokrzywnicy jest datowane na przełom XI-XII wieku.
Można jeszcze dodać, że zarówno ze Skandynawii, jak i z Wysp znane są szpile kościane, nierzadko pięknie zdobione. Też nieźle się nadają do spinania płaszczy.
OdpowiedzUsuń