poniedziałek, 12 września 2011

Harald Pięknowłosy, Król wikingów

Po dłuższej przerwie przedstawić chciałbym krótką recenzję nowej książki dość produktywnego ostatnimi czasy autora, Witolda Chrzanowskiego (min. Słowianie i Wikingowie, Kronika Słowian).


Recenzja

Tytuł: Harald Pięknowłosy (ok. 850–933). Król Wikingów. Postać władcy norweskiego na kartach Heimskringli Snorriego Sturlussona
Autor: Witold Chrzanowski
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 192
ISBN: 
978-83-7730-004-6


      Wydana nakładem Avalonu książka w całości poświęcona jest życiu i czynom Haralda Pięknowłosego, człowieka któremu w drugiej połowie IX wieku udało się zjednoczyć pod swoim panowaniem większość królestw norweskich dając tym samym początek państwowości. Chrzanowski stara się usystematyzować kwestie związane z życiem i działalnością Haralda, który w słynnej bitwie na wodach Hafrsfjordu pokonując siły koalicjantów z południowo zachodnich dzielnic przypieczętował swoje dzieło tworzenia jednolitego państwa. Autor książki tworząc chronologię życia Pięknowłosego opiera się głownie na sagach królewskich zawartych w Heimskringlii autorstwa XIII-wiecznego isnaldzkiego poety i historyka Snorriego Sturlusona, jako materiału pomocniczego używając źródeł anglosaskich i zachodnioeuropejskich. 
Poza działalnością polityczną Haralda, Chrzanowski dość szczegółowo opisuje liczne związki małżeńskie Haralda oraz przedstawia nam postacie jego 20 (znanych, męskich) potomków i ich dokonania. 
Niewątpliwie książka ta jest jeśli chodzi o formę jak i treść dość nietypową pozycją, dotyczącą wczesnośredniowiecznej Skandynawii, na polskim rynku wydawniczym. Uważam, iż mimo nieścisłości i kilku błędów merytorycznych powinna się ona znaleźć w biblioteczce każdego miłośnika "wikingów" i mam nadzieję, że zapoczątkuje ona cały cykl biografii królów norweskich na co szczerze liczę. Na koniec jedyny poważniejszy minus a mianowicie stosunkowo wysoka cena.
   

 Książkę można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa AVALON

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz